Витяжні шафи та вентиляційна система

Витяжні шафи та вентиляційна система

Взаємодія витяжних шаф з системою вентиляції

В сучасних лабораторіях, де проводяться дослідження та роботи з хімічними, біологічними та іншими потенційно небезпечними речовинами, безпека працівників та оптимальні умови для проведення експериментів є пріоритетом. В цьому контексті важливо розглядати роль припливно-витяжної системи в ефективному функціонуванні витяжних шаф.

Основна робота витяжних шаф

Витяжні шафи – це спеціально розроблені пристрої для захисту працівників та оточуючого середовища від токсичних газів, парів та інших шкідливих речовин, які можуть виділятися під час роботи в лабораторії. Ці шафи створюють зону негативного тиску, що допомагає утримувати забруднене повітря всередині та ефективно виводити його через витяжні канали. Однак їхнє оптимальне функціонування залежить від взаємодії з припливно-витяжною системою.

Роль припливно-витяжної системи в роботі витяжних шаф

 1. Створення сбалансованого обміну повітря. Припливно-витяжна система забезпечує необхідний потік свіжого повітря, який компенсує виведене. Це важливо для стабільності тиску в лабораторії та підтримання ефективності витяжних шаф.
 2. Безпека працівників. Припливне повітря, яке подається системою, забезпечує комфорт працівників та допомагає уникнути втомленості від нестачі кисню. Це особливо важливо при тривалій роботі в лабораторії.
 3. Контроль температури та вологості. Припливно-витяжна система регулює температуру та вологість у лабораторії, що впливає на комфорт робочого середовища та ефективність витяжних шаф.
 4. Оптимізація ефективності витяжки. Свіже повітря, що надходить через припливну систему, компенсує падіння тиску в приміщенні, забезпечує ефективну роботу витяжних шаф та підтримує кратність повітря-обміну необхідну для лабораторій.

Чи може працювати витяжна шафа без припливно-витяжної системи?

Без припливно-витяжної системи в витяжній шафі не буде необхідної тяги. Але, якщо в роботі не використовуються агресивні речовини і можна організувати викид відпрацьованого повітря локально на вулицю (не далі 3-х метрів від шафи), то на шафу витяжну додатково можна встановити вентилятор

Витяжні шафи, як вимога безпеки, при виконанні робіт в лабораторіях

1. Приміщення лабораторій обладнуються витяжними шафами з верхніми та нижніми відсмоктувачами та бортиками, що попереджають стікання рідин на підлогу. 

2. В приміщеннях лабораторій, окрім загальнообмінної припливно-витяжної та місцевої витяжної вентиляції від лабораторних шаф, повинні бути пристрої для природного провітрювання. 

3. Швидкість руху повітря при відчинених стулках витяжних шаф та працюючій вентиляції повинна бути не менше 0.5 м/с, а при роботах з їдкими, отруйними та з неприємним запахом речовинами -не менше 1.0 м/с.

4. Кімнати хімічних лабораторій, призначені для робіт з високонебезпечними речовинами, повинні бути ізольовані від інших приміщень лабораторії, мати окремий вихід. Витяжні шафи, встановлені в цих кімнатах, повинні мати автономну вентиляцію, що не пов’язана з вентиляцією інших приміщень.

Організація вентиляційної системи

Система вентиляції, при правильній організації, забезпечить влітку подачу фільтрованого, а взимку ще й підігрітого зовнішнього повітря, а також видалення забрудненого повітря з приміщень.

Будь-яка схема вентиляції повинна передбачати одночасно приплив зовнішнього повітря та витяжку відпрацьованого, забезпечуючи баланс повітря у приміщенні. За відсутності або недостатності притоку зовнішнього повітря в кімнаті зменшується вміст кисню, збільшується вологість, запиленість. Якщо в будівлі немає витяжки або вона недостатньо ефективна, то з приміщень не видаляються забруднене повітря, запахи, волога, шкідливі речовини.

Важливим фактором для правильної організації вентиляції є те, що приплив та витяжка не можуть працювати окремо. Необхідно врахувати, що за наявності тільки витяжки, приплив повітря надходить із щілин у вікнах, дверях, відокремлюючих конструкціях. Цей неорганізований приплив повітря веде до проникнення пилу, запахів у приміщення, до протягів.

Природними джерелами організованого припливу повітря для компенсації повітря, що видаляється з приміщення, можуть бути встановлені вентиляційні решітки, стінні або віконні провітрювачі, відкриті кватирки, вікна. Або ці функції може виконувати система примусової вентиляції, коли повітря в приміщення надходить централізовано.

Кількість вентиляційного повітря визначається для кожного приміщення окремо з урахуванням наявності шкідливих домішок (речовин).

Загальні вимоги до вентиляції лабораторій

Приміщення, де працюють з хімічними речовинами, представляють особливу складність для проектувальників вентиляції. Це пояснюється великою кількістю умов і вимог, які потрібно дотримуватися - лабораторії відносяться до категорії особливо небезпечних для присутніх там людей. Фізико-хімічні властивості речовин, з якими працюють, ускладнюють вже непросту роботу, тому проектування вентиляції в лабораторії - це складна і високопрофесійна робота.

Проектування припливно-витяжної системи – це завдання для спеціалізованих фахівців, таких як інженери з вентиляції та кондиціонування повітря, інженери-проектувальники, архітектори та інші фахівці з інженерії будівництва. 

Установка повітрообмінних систем базується на таких загальних принципах:

 • В обов'язковому порядку організується припливно-витяжна вентиляція лабораторії
 • Облаштовуються відсмоктувачі нижнього та верхнього типів для нейтралізації відпрацьованих аеромас та притоку свіжих
 • Вентсистеми механічного типу мають запускатися мінімум за півгодини на початок робіт
 • У проекті враховується положення лабораторних шаф з витяжкою
 • При несправності будь-якої частини повітрообмінного комплексу забороняється робота
 • У приміщеннях повинні бути вікна, що відкриваються
 • При організації кількох лабораторій допустиме облаштування з’єднаних каналів, якщо загальна висота будівлі не перевищує 9 поверхів

Ключова специфічна ознака, що відрізняє хімічні лабораторії – необхідний знижений тиск. Потужність повітряних струменів, що витягуються з витяжної шафи, має бути більшою, ніж припливних. 

Етапи проектування вентиляційної системи лабораторії:

 1. Аналіз вимог. Фахівці проводять зустрічі з клієнтом для з'ясування вимог та особливостей приміщення. Визначаються області, де потрібна вентиляція, і встановлюються параметри, такі як об'єм приміщення, типи робіт, кількість осіб та обладнання.
 2. Проектування системи. Розробляється концепція припливно-витяжної системи, включаючи вибір обладнання та технічних рішень. Встановлюється розташування витяжних та приточних вентиляційних отворів, трасування каналів, вибір обладнання для фільтрації та очищення повітря.
 3. Технічний розрахунок. Виконуються технічні розрахунки для визначення необхідної потужності обладнання. Враховуються параметри, такі як температура, вологість, кількість забруднюючих речовин тощо.
 4. Безпека та відповідність нормативам. Проектуються системи для відповідності вимогам стандартів безпеки та будівельних нормативів. Розраховуються параметри системи для запобігання викидам та забезпечення безпеки працівників.
 5. Вибір обладнання. Вибирається та замовляється обладнання, таке як вентилятори, фільтри, рекупераційні системи тощо. Робиться акцент на якості, ефективності та енергоефективності обраного обладнання.
 6. Монтаж та впровадження. Здійснюється монтаж системи відповідно до розробленого проекту. Проводяться тести та регулювання для перевірки правильності функціонування системи.
 7. Обслуговування та підтримка. Надається інструкція з експлуатації та обслуговування системи. Забезпечується підтримка та технічне обслуговування для тривалого та ефективного функціонування системи.

Висновки і рекомендації

Припливно-витяжна система відіграє критичну роль у виведенні шкідливих речовин та забезпеченні стійкого притоку свіжого повітря, а отже, являється невід'ємним компонентом для ефективного функціонування витяжних шаф.

Її проектування та продуктивна експлуатація лежать на плечах спеціалістів з вентиляції та кондиціювання повітря, які повинні враховувати специфічні потреби лабораторії та типи використовуваного обладнання.

Продакт-спеціалисти ТМ Експерт допоможуть спроектувати підключення шаф до вентиляційної системи, але саму припливно-витяжну систему мають розрахувати і зробити профільні фахівці.

 • Власне виробництво

  Наше виробництво лабораторних меблів повного циклу. Технологічний процес повністю автоматизований і виключає помилки, що виникають при ручній праці.

 • Індивідуальні рішення

  Працюючи з нами, ви можете бути упевнені, що ми знайдемо найкраще і найбільш оптимальне рішення саме для вашої лабораторії, для вашого бізнесу.

 • Гарантія якості

  Ми перший і поки єдиний виробник лабораторних меблів в СНД, сертифікований відповідно до вимог міжнародного стандарту якості ISO 9001:2015, ISO 13485:2016 і ISO 14001:2015.

 • Міжнародний досвід

  Нашими меблями оснащені лабораторії в Україні, Казахстані, Білорусі, Грузії, Молдові, Вірменії, Таджикистані, Азербайджані та інших країнах ближнього і дальнього зарубіжжя.

Запишіться на консультацію
з облаштування лабораторії прямо зараз!

Залиште заявку і ми зв'яжемось з вами найближчим часом.